top of page
Praca na laptopie

Opłaty

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, w tym za projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów, sporządzanych na żądanie stron.
 

Wynagrodzenie określa się mając na względzie wartość przedmiotu i rodzaj czynności notarialnej, stopień jej zawiłości, nakład pracy notariusza, czas przeznaczony na dokonanie czynności oraz interes społeczny gwarantujący należyty dostęp do czynności notarialnych w obrocie cywilnoprawnym.

 

Zgodnie z przepisami, notariusz wymienia na każdym sporządzonym dokumencie wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, powołując podstawę prawną. Strony czynności notarialnej odpowiadają solidarnie za wynagrodzenie należne notariuszowi.

Stawki

taksy  notarialnej

Maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Tekst jednolity tego rozporządzenia znajdziesz po kliknięciu w poniższy przycisk.

Rachunek bieżący PLN: PL 06 1050 1575 1000 0090 8319 8656

Rachunek depozytowy PLN: PL 09 1050 1575 1000 0098 0088 3754

Rachunki prowadzone są przez bank ING Bank Śląski S.A.

Uwaga: Rachunek depozytowy nie jest przeznaczony do wpłat podatków, opłat sądowych lub wynagrodzenia notariusza.

Rachunki

bankowe

Notariusz jest płatnikiem określonych podatków. W ramach czynności notarialnej, oprócz wynagrodzenia, notariusz pobiera również kwoty podatków związanych z tymi czynnościami. Taki obowiązek nakładają na niego przepisy. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce FAQ, zawierającej odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania.

Podatki

i opłaty urzędowe

bottom of page